Rodzaje oświetlenia ogrodowego

list W: Aktualności Na: comment Komentarz: 0
Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Na sposób oświetlenia ogrodu oraz jego wizualny wygląd ma wpływ rodzaj zastosowanego źródła światła. Aby zaprojektować oświetlenie ogrodu i dobrać źródło światła powinniśmy określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlonej części ogrodu oraz co dokładnie chcielibyśmy oświetlić.

Jakie źródła światła możemy zastosować w naszych ogrodach? Ze względu na kształt i wielkość, oświetlenie ogrodowe możemy podzielić na kilka grup.

 

Lampy stojące – wysokie i niskie

 

Lampy stojące wysokie to słupy zakończone elementem święcącym. Stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu, oświetlając m.in. alejki w parkach. Ze względu na swoje gabaryty oraz konstrukcję, nadają się do oświetlania dużych powierzchni. Dzięki temu że światło pada z góry, nie razi w oczy. Lampy stojące niskie są mniej widoczne – popularne głównie w prywatnych ogrodach i przy podjazdach. Podobnie jak lampy wysokie, ich światło pada z góry nie rażąc oczu. Oba typy lamp są przystosowane do obsługi oświetlenia ledowego.

 

Rozmieszczenie oświetlenia ogrodowego

 

Coraz częściej spotykane jest oświetlenie umieszczane bezpośrednio w podłożu. W takim przypadku urządzenie świetlne znajduje się pod powierzchnią ziemi; nad powierzchnię wystają jedynie szklane okręgi. Dzięki takiemu położeniu, oświetlają elementy znajdujące się ponad nimi. W ogrodach mogą to być np. korony drzew. Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie mocowane na ścianach, czyli tzw. kinkiety elewacyjne. Najczęściej używane są one do oświetlania ważnych elementów budynku, takich jak wejście czy tabliczka z numerem domu.

Powiązane przez tagi

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło