Oświetlenie LED, halogeny, tradycyjne żarówki – czym różnią się te źródła światła?

list W: Blog Na: comment Komentarz: 0
Oświetlenie LED, halogeny, tradycyjne żarówki – czym różnią się te źródła światła?

Człowiek jest w stanie dostrzegać otaczające go przedmioty tylko dlatego, że pada na nie światło. Odbija się ono od przedmiotu i trafia do oka, wywołując szereg reakcji chemicznych, które następnie przekazywane są przez nerw wzrokowy do mózgu. Źródła światła to przedmioty lub ciała niebieskie, które samodzielnie emitują światło. Najważniejszym dla człowieka naturalnym źródłem światła jest oczywiście słońce. W czasach obecnych nie jesteśmy jednak w stanie obejść się bez sztucznych źródeł światła, takich jak żarówka, halogen, lampa fluorescencyjna czy dioda elektroluminescencyjna. Czym się różnią?

Żarówki, halogeny i świetlówki


Tradycyjne żarówki wolframowe należą już do przeszłości i nie ma szansy, aby znaleźć je w sklepie, ponieważ zostały wycofane z handlu w 2012 roku na mocy przepisów unijnych. Taki sam los spotkał żarówki halogenowe, które zniknęły z rynku we wrześniu ubiegłego roku w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Przepisy te mają na celu wypracowanie efektywnych oszczędności energetycznych. W tradycyjnych żarówkach światło było emitowane przez wolframowy żarnik, ale ich wydajność wynosiła zaledwie 5%. Reszta energii była potrzeba do ogrzania żarnika i emitowana w postaci ciepła. Tradycyjne żarówki były nietrwałe, duże i niezbyt wiernie oddawały kolory. Żarówki halogenowe z kolei obok żarnika wolframowego i gazu szlachetnego, wypełnione były dodatkowo parami halogenków, które zwiększały skuteczność świetlną i pobierały mniej energii.

Z kolei popularne świetlówki to lampy fluorescencyjne, zaliczane do grupy lamp wyładowczych. Źródłem ich światła są wyładowania elektryczne, a nie energia termiczna jak w poprzednich przypadkach. Tradycyjne świetlówki wypełnione są rtęcią i argonem, a pomiędzy elektrodami wolframowymi dochodzi do wyładowań jarzeniowych. Znajdujący się w nich luminofor zamienia to promieniowanie na światło widzialne. Wyposażone są w statecznik i zapłonnik klasyczny lub elektroniczny. Najpopularniejsze są świetlówki liniowe w postaci wydłużonej rury oraz świetlówki kompaktowe, niepoprawnie nazywane energooszczędnymi. Świetlówki kompaktowe mają małe gabaryty, ale wywołują efekt stroboskopowy, ich światło jest mało naturalne, ich efektywność świetlna spada wraz ze stopniem zużycia, emitują szkodliwe promieniowanie UV i mogą mieć problemy z działaniem w niskich temperaturach.

 

Innowacyjne oświetlenie LED


Oświetlenie LED uważne jest za najbardziej zaawansowane technologicznie źródło światła. Od wielu lat sukcesywnie wypiera z rynku tradycyjne żarówki, halogeny i świetlówki. Nic w tym dziwnego, bowiem lista jego zalet jest nieskończenie długa. Diody elektroluminescencyjne pozwalają wypracować 90% oszczędności energetyczne i są niemal 10-krotnie bardziej wydajnie od tradycyjnych źródeł światła. Pobór prądu jest niewielki, a straty energii ograniczone do minimum. Nie zawierają niebezpiecznych substancji i nie emitują szkodliwego dla człowieka promieniowania. Są ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Światło LED nie miga, nie nagrzewa się, jest silnie skoncentrowane i charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oddawania barw. Oświetlenie ledowe wyróżnia wszechstronne zastosowanie i możliwość synchronizacji z urządzeniami elektronicznymi.

Jak działają diody LED i czym różnią się od tradycyjnych źródeł światła? Oświetlenie ledowe emituje światło dzięki przemianom elektrycznym, zachodzącym na poziomie elektronów. Diody ledowe należą do półprzewodników i wykorzystują bardzo skomplikowane zjawisko elektroluminescencji. Zbudowane są z dwóch warstw półprzewodników. Jedna z nich zawiera dużo elektronów o ładunku ujemnym, natomiast druga zdecydowanie mniej i nazywamy to zjawisko dziurami elektronowymi. Po dostarczeniu do chipu półprzewodnikowego energii elektrycznej, elektrony z pierwszej warstwy zaczynają przemieszczać się do drugiej warstwy. W ten sposób dochodzi do bezpośredniej zamiany energii elektrycznej w światło widzialne, podczerwone lub ultrafioletowe. Kolor emitowanego światła uzależniony od rodzaju półprzewodnika, a uzyskanie konkretnej barwy nie wymaga dodatkowego stosowania filtrów.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło