Jak zamontować oprawy sufitowe led? Krótki instruktaż

list W: Blog Na: comment Komentarz: 0
Jak zamontować oprawy sufitowe led? Krótki instruktaż

Oprawy oświetleniowe to niewielkie oczka przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych. Możemy je zainstalować praktycznie każdym wnętrzu – pasują zarówno do wystroju domów, biur, jak i miejsc użyteczności publicznej. Stosuje się je jako oświetlenie centralne lub punktowe. Ich dodatkową zaletą jest łatwy montaż, który można przeprowadzić samodzielnie. 

Przygotowanie do instalacji

Przed przystąpieniem do montażu opraw oświetleniowych w suficie, należy pamiętać o kilku aspektach. W pierwszej kolejności nie można zapomnieć o odłączeniu obwodu elektrycznego, na którym instalowane będą oczka. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni nad źródłem światła, która posłuży do odprowadzania nadmiaru ciepła emitowanego z nagrzewających się żarówek. Minimalna odległość pomiędzy stropem a lampą powinna wynosić 10 cm, zaś między oprawą oświetleniową a materiałami łatwopalnymi – 50 cm. Należy wziąć też pod uwagę obciążenie jednostkowe dla pojedynczej oprawy i w razie konieczności zamontować dodatkowe profile wzmacniające na suficie podwieszanym.

Montaż oprawy sufitowej

W pierwszym kroku należy złożyć oprawy oświetleniowe. W tym celu sprężynkę z zestawu wkłada się między dwie znajdujące się w oprawie żarówki blaszki. Drugą sprężynkę mocuje się razem ze wspornikiem, nakładając ją najpierw na blaszkę znajdującą się we wsporniku, a następnie wciska się ją razem z blaszką po drugiej stronie oprawy żarówki. Następnie montuje się żarówkę, wciskając ją w gniazdko dopięte do oprawki, lekko przekręcając, do zablokowania. Następnie blokuje się ją w oprawce pierścieniem mocującym. W drugim kroku rozplanowuje się położenie poszczególnych oczek oświetleniowych na suficie. Otwory wykonuje się za pomocą wiertarki ze specjalną otwornicą. Średnica otworów powinna pokrywać się ze średnicą opraw. W otworach wyprowadza się ukryty w stelażu pod płytami przewód dwużyłowy. Przycina się go we wszystkich punktach i obrabia jego końcówki przy pomocy szczypiec do ściągania izolacji lub ostrego noża. Należy się pozbyć izolacji tak, by możliwe było umieszczenie dwóch kolorowych przewodów kabla w kostce oprawy. Aby podłączyć wybraną oprawę oświetleniową, odkręca się obudowę, w której znajduje się kostka, wyjmuje się ją i mocuje w niej niebieskie oraz brązowe przewody. Następnie umieszcza się kostkę w obudowie oprawy i ponownie zakręca. Złożone i podłączone do przewodów oprawy wsuwa się do wykonanych otworów, tak aby każda z nich znalazła się w równym położeniu z sufitem podwieszanym. Podczas wsuwania odchyla się je do góry, by włożenie oprawy do środka było możliwe. Sprężynki samoistnie odchylają się z powrotem i zapierają po drugiej stronie, utrzymując oprawę. W ostatnim kroku ustawia się oczka pod odpowiednim kątem, który można zmieniać również podczas użytkowania.

Lampy sufitowe LED to alternatywa dla tradycyjnych żarówek. Są energooszczędne, bardziej wydajne i trwałe. Występują zarówno w postaci lamp, nowoczesnych oprawek i taśm, co daje dużą swobodę w aranżacji.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło