Jak zainstalować taśmy ledowe?

list W: Blog Na: comment Komentarz: 0
Jak zainstalować taśmy ledowe?

Taśmy ledowe to rodzaj oświetlenia dekoracyjnego, wykorzystywanego w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach i punktach handlowo-usługowych. Mogą być kolorowe lub bezbarwne i charakteryzują się uniwersalizmem zastosowania, wydajnością i energooszczędnością. Wykorzystywanie taśm LED w celach aranżacyjnych to absolutny hit trendów wnętrzarskich. Najczęściej mocowane są one do listew przypodłogowych, ścian lub mebli. Sprawdźmy, jak samodzielnie zamontować taśmy ledowe i cieszyć się ich funkcjonalnością?

Montaż taśmy LED krok po kroku

Taśmy ledowe przystosowane są do przycięcia w określonych miejscach w celu dostosowania długości do potrzeb wymiarowych. Dostępne na rynku rolki taśmy mają najczęściej długość 5 metrów i wyraźne oznaczenia, wskazujące na możliwe miejsca podziału. Taśmę przecina się co trzy diody ledowe. Odcinki do cięcia najczęściej znajdują się w odległości 5/10 cm. Na taśmie LED znajdziemy również oznaczenia biegunów zasilania plus i minus, do których należy odpowiednio doprowadzić przewody i zespolić je metodą lutowniczą. Lutowanie przewodów z taśmą jest gwarancją niezawodności ich działania. Czerwony kabel podłączamy do znaku V+, a czarny do znaku V-. Prostszym wariantem jest zakup gotowego zestawu, w którym taśma ledowa jest już połączona z przewodami.

Taśmy ledowe wyposażone są w samoprzylepną taśmę klejącą, dzięki której instalacja staje się wyjątkowo prosta i intuicyjna. Taśm nie przyczepiamy do powierzchni, emitujących ciepło. Należy je zamontować do powierzchni radiacyjnych, czyli odprowadzających ciepło – aluminiowych bądź metalowych. Taśmę można przymocować bezpośrednio do powierzchni, ale bezpieczniejszą opcją jest przyklejenie jej do profilu, a następnie przykręcenie profilu do mebla czy ściany. Przed przymocowaniem taśmy do wybranego wcześniej miejsca pamiętajmy tylko, aby oczyścić je z tłustych plam i pyłów. Taśmę dociskamy do powierzchni w miejscach, na których nie znajdują się diody. Taśma powinna zostać pozostawiona na około 12 godzin, aby klej prawidłowo związał. Po tym czasie można zacząć ją użytkować.

Po zamocowaniu taśmy należy ją podłączyć do zasilacza modułowego. Zasilacz DC podłączamy następnie do sieci. Do zasilania taśm LED wybieramy zasilacze o odpowiednim przekroju i właściwych zabezpieczeniach zwarciowo-przepięciowych. Zasilacz LED może być podłączony do zasilania sieciowego bezpośrednio lub przez włącznik ścienny. Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zintegrowanie zasilacza DC z odbiornikiem włącznika radiowego, którym można sterować bezprzewodowym pilotem. Układy można rozbudowywać o dodatkowe elementy, między innymi popularne ściemniacze do sterowania natężeniem światła. Chętnie wybieraną opcją jest również podłączenie taśmy ledowej bezpośrednio do akumulatora lub baterii 12V wraz z odpowiednim bezpiecznikiem.

Jak łączyć ze sobą taśmy ledowe?

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia połączenia ze sobą poszczególnych odcinków taśm LED. Istnieje kilka wariantów połączeń, a najpopularniejszy z nich to połączenie szeregowe, które najlepiej sprawdza się dla taśm o łącznej długości do 5 metrów. Plusy i minusy łączone są w nim ze sobą jeden po drugim, a od zasilacza odchodzi tylko jeden przewód. Alternatywą jest połączenie gwiaździste dla dwóch instalacji oświetleniowych z centralnie umieszczonym zasilaczem oraz połączenie pętlowe dla dłuższych odcinków taśmy. Mało skomplikowanym sposobem jest także połączenie równoległe, w którym każdy odcinek taśmy jest osobno podłączony do zasilacza z kilkoma terminalami. Połączenie równoległe pozwala uniknąć spadków napięć przy długich odcinkach taśmy.

Pamiętajmy, że instalacja dłuższa niż 8 metrów wymaga zastosowania dodatkowego wzmacniacza. Natomiast dwie osobne taśmy LED można ze sobą trwale połączyć za pomocą złączek sztywnych lub elastycznego kabla łączącego. Sztywne złączki dają możliwość połączenia taśm w linii prostej, pod kątem prostym lub w kształt litery T albo X.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło