Jak dzielić i łączyć taśmy LED?

list W: Blog Na: comment Komentarz: 0
Jak dzielić i łączyć taśmy LED?

Taśmy LED są niezwykle popularnym sposobem oświetlenia. Dają w zasadzie nieograniczone możliwości zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Kolorowe lub bezbarwne taśmy ledowe świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w biurach i punktach handlowo-usługowych. Do ich największych zalet należy elastyczność, która umożliwia montaż w trudno dostępnych miejscach. Można je dowolnie łączyć i dzielić, aby uzyskać wymarzony efekt. Co więcej montaż jest prosty i nie wymaga specjalisty. Można go wykonać samemu, pod warunkiem znajomości zasad łączenia i dzielenia taśm.

Dzielenie taśm jest czynnością niezwykle prostą, bowiem na podkładzie każdej z taśm oznaczone są kreski dzielenia. Umożliwiają one przecięcie taśmy nożyczkami bez ryzyka jej uszkodzenia.

Jeśli chodzi z kolei o łączenie taśm, istnieje na to kilka metod. Pierwsza z nich wymaga użycia lutownicy. W tym przypadku cynę lutowniczą nakłada się na oznaczone na taśmie miejsca, a także na końcówki kabla zasilającego. W tej sposób można ze sobą połączyć zarówno kilka kawałków taśmy, jak i taśmę z zasilaczem. Drugą łatwiejszą metodą jest połączenie przy użyciu złączek kątowych LED, które nie wymagają lutowania i działają na zasadzie zatrzasku. 

Istnieją również dwa sposoby na połączenia taśmy .Mamy do wyboru połączenie szeregowe bądź równoległe. Przy połączeniu szeregowym zasilacz połączony jest z kolejnymi odcinkami taśmy jednym kablem. Należy pamiętać jedynie o tym, że w przypadku dłuższego połączenia taśmę należy zasilić co 5 metrów, aby uniknąć spadków napięcia. Drugi sposób to połączenie równoległe, przy którym każda taśma łączy się  bezpośrednio z zasilaczem. Takie podłączenie gwarantuje jednolite napięcie.

Niezależnie od typu połączenia, nie należy łączyć ze sobą taśm o różnych typach i kolorach, ponieważ mogą mieć one różne zapotrzebowanie na prąd, a połączenie może wpłynąć na skrócenie ich żywotności lub nieprawidłowe działanie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło