Czym są taśmy LED i jak można je wykorzystać we wnętrzach?

list W: Blog Na: comment Komentarz: 0
Czym są taśmy LED i jak można je wykorzystać we wnętrzach?

Taśmy LED-owe to obok żarówek i świetlówek jedno z najpopularniejszych źródeł światła LED.

Taśmy LED. Jakie jest ich zastosowanie?

Taśmy LED-owe to obok żarówek i świetlówek jedno z najpopularniejszych źródeł światła LED. Znajdują one zastosowanie w budynkach mieszkalnych, lokalach usługowych i punktach handlowych. Możliwości aranżacji wnętrza za pomocą wygodnych w montażu taśm LED są niemal nieograniczone. Taśmy LED-owe przyjmują postać elastycznej listewki z przymocowanymi w równych odległościach diodami LED. Zasilane są specjalistycznym zasilaczem. Występują w roli dodatkowego źródła światła i pełnią funkcję stricte dekoracyjną. Sprawdźmy, jak można je wykorzystać!

Taśmy LED jako pomocnicze źródło światła

Taśmy LED wykorzystywane są w oświetleniu wewnętrznym do aranżacji świetlnej pomieszczenia oraz w oświetleniu zewnętrznym do podświetlania reklam wielkoformatowych. Pełnią funkcję dodatkowego źródła światła i dostępne są w różnych zakresach cieplnych oraz barwnych. Charakteryzują się nieskomplikowanym montażem, długą żywotnością i energooszczędnością. Zbudowane są z powtarzalnych modłów z ułożonymi szeregowo diodami LED oraz opornikiem. Każdy moduł pełni funkcję samodzielnej jednostki instalacyjnej. Taśmy LED-owe są wodoodporne, samoprzylepne i posiadają możliwość cięcia w dowolnie długie sekcje użytkowe.

Elastyczne taśmy zasilane są napięciem 12V lub 24V i nawinięte są na wygodną w obsłudze rolkę. Natężenie światła na taśmie LED jest wprost proporcjonalne do ilości zastosowanych diod. Na rynku dostępne są taśmy pokryte zabezpieczającą warstwą silikonu oraz taśmy bez powłoki silikonowej do pomieszczeń gdzie nie panuje wilgoć. Taśmy bez silikonu doskonale nadają się do pokrywania powierzchni kątowych. Taśmy silikonowe są odporne na wilgoć, więc z powodzeniem można je stosować w łazienkach.

Oświetlenie meblowe, sufitowe i dekoracyjne

Taśmy LED we wnętrzach wykorzystywane są, jako oświetlenie liniowe i akcentujące. Najczęściej instaluje się je w niewidocznych wnękach meblowych w celu oświetlenia wybranej powierzchni. Można za ich pomocą między innymi oświetlić wnętrze przeszklonej witryny. Doskonale sprawdzają się, jako oświetlenie podszafkowe w kuchni i pełnią wówczas rolę punktowego źródła światła, skierowanego na blat roboczy. Służą do oświetlania szafek, półek, stopni schodów czy progów. Chętnie wykorzystywane są jako doświetlenie ciągów komunikacyjnych, czyli korytarzy i klatek schodowych – bardzo często wyposażone są wówczas dodatkowo w czujnik ruchu. Taśmy LED można montować na listwach przypodłogowych oraz w sufitach podwieszanych. Za ich pomocą można zwiększyć bezpieczeństwo, wykreować oczekiwany nastrój czy wyeksponować konkretny element wnętrza. W pomieszczeniach, w których dominuje metal i szkło sprawdzą taśmy LED o zimnej barwie. Do sypialni rekomendowane są diody o barwie ciepłej, natomiast w punktach handlowo-usługowych najczęściej wykorzystuje się barwę neutralną.

Bardzo interesujące są zmienno-kolorowe taśmy LED, wyposażone w specjalny sterownik, obsługiwany za pomocą pilota. Można przy ich udziale wyróżnić zdjęcia, oświetlić obraz czy ozdobić biurko lub toaletkę. Taśmy LED można zamontować do dowolnej powierzchni, a jedynym ograniczeniem w ich zastosowaniu jest wyobraźnia projektanta. Wykorzystywane są nie tylko w domach, ale również w budynkach użyteczności publicznej, na stanowiskach roboczych w przemyśle, a nawet w transporcie do oświetlania kabiny ładunkowej!

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się na inne konto Lub Zresetuj hasło